B3 -Press brake 4.0

 

 

  • MM

Teknisk data

 

Modell60/2000100/3000135/3000135/4250
Maximal bockkraft [Ton]60100135135
Bordslängd L [mm]2040306030604250
Avstånd mellan gavlarI [mm]1740264026403640
Gaveldjup TD [mm]350435435435
Maximal hastighet [mm/s]250250250250
Bockhastighet* [mm/s]20202020
Maximalt slag [mm]300300350350
Bord-ram avstånd OH [mm]550550600600
Total längdB [mm]32004270 43105310
Total bredd P [mm]18751725 17351735

Total höjd H [mm]

30253025 32953295

Maximal elektrisk konsumption [kW]

10121616
Vikt [kg]620086001170013500

 

Modell170/3000170/4250170/4250XL220/3000
Maximal bockkraft [Tons]170170170220
Bordslängd L [mm]3060425042503060
Avstånd mellan gavlar I [mm]2640364036202650
Gaveldjup TD [mm]435435520520
Maximal hastighet [mm/s]250250250220
Bockhastighet* [mm/s]20101818
Maximalt slag [mm]350350450450
Bord-ram avstånd OH [mm]600600700700
Total längd B [mm]4310531053304360
Total bredd P [mm]1735173520802080

Total höjd H [mm]

3295329537053705

Maximal elektrisk konsumption [kW]

20202026
Vikt[kg]11700135001940017000

 

Modell220/4250220/5100220/6100320/3000
Maximal bockkraft [Tons]220220220320
Bordslängd  L [mm]4250510061003060
Avstånd mellan gavlar I [mm]3620462056002630
Gaveldjup TD [mm]520520520520
Maximal hastighet [mm/s]220220180220
Bockhastighet* [mm/s]18181818
Maximalt slag [mm]450450450450
Bord-ram avstånd OH [mm]700700700700
Total längd B [mm]5330633074004380
Total bredd P [mm]2080208020802085

Total höjd H [mm]

3705370537053755

Maximal elektrisk konsumption [kW]

26262639
Vikt [kg]19400215002350021800

 

Modell320/4250320/5100400/4250

AU-TO
170/4250

Maximal bockkraft [Tons]320320400170
Bordslängd L [mm]4250510042504250**
Avstånd mellan gavlar I [mm]3600460036003640
Gaveldjup TD [mm]520520520435
Maximal hastighet [mm/s]220220220250
Bockhastighet* [mm/s]18181820
Maximalt slag [mm]450450450350
Bord-ram avstånd OH [mm]700700700600
Total lngd B [mm]5350635053505560
Total bredd P [mm]2085208520852170

Total höjd H [mm]

3755375537553290

Maximal elektrisk konsumption [kW]

39394520
Vikt [kg]25000300002700015500

 

* Bockhastighet reguleras enligt nuvarande standard.
** Automatisk verktygsuppsättning L = 3060 mm
Salvagnini reserverar sig rättigheterna till att modifiera datan utan förvarning.

P1
Framtagen för att passa på 8 kvm, utformad för att producera med bara 3 kW och optimerad för att överraska dig med sin bockhastighet, P1 är lösningen som Salvagnini erbjuder, som ett alternativ till traditionell bockning.
mer information
P2lean
P2lean är den ultimata panelbockningsmaskinen med en förmåga att effektivt producera detaljer med stora variationer. Helt automatisk, garanterar att den första detaljen är en bra detalj.
mer information
P4
Med det bredaste utbudet av modeller, är P4 panelobockningsmaskinen den vinnande lösning för effektiv bockning av plåtdetaljer, paneler och profiler.
mer information
FlexCell
Flexcell kombinerar funktionerna i en Salvagnini
panelbockningsmaskin och en kantpress och är den enda lösningen i sitt slag på marknaden för att få ut mest möjligt av bockning.
mer information
S4 + P4 linje
Flexibelt tillverkningssystem. S4 + P4 linje är en av Salvagnini mest populära lösningar. Det stansar, klipper och bockar plåt helt automatiskt. Den första prototypen går tillbaka till...
mer information
Automatic Job Shops
I ett AJS™ -system, panel produktion genom stansning , klippning, laserskärning och/eller bockning är både automatisk och flexibelt, att tillfredsställa ett brett utbud av produktionsstrategier , såsom Lean...
mer information
MV - Automatisk pallet lager
MV automatiskt pallet lager fungerar som en ryggrad för hela fabriken, samordnar och flyttar automatiskt material som behövs för de olika bearbetningsprocesser precis i tid, minskar logistikkostnaderna och tiderna, samtidigt ökas maskineffektiviteten.
mer information
L3
L3, the fiber laser build for fiber, is a productive, versatile solution that is both environmentally and user friendly
mer information
L5
With the Salvagnini single-optic cutting head, the compass structure and the cutting parameters developed specifically for it, the L5 provides quality cutting across a wide range of thicknesses with high dynamics.
mer information
B3
The B3 was designed by combining the features and benefits of electric and hydraulic press brakes with Salvagnini's in-depth knowledge of automation, software, mechanics and electronics.
mer information
ROBOFORMER
Kantpresscell med en enda styrenhet och ett enda program, perfekt för automatisk obemannad drift. En enda maskin som kan tillfredsställa alla dina produktionsbehov noggrant och effektivt.
mer information
S1
S1 implements innovative and original elements, that make it a solution with a wider range of applications, that goes beyond common similar technology and is unique in the market.
mer information
S4XE
S4Xe har allt på rätt plats: ett multi-presshuvud för flera och av varandra oberoende bearbetningar, en integrerad sax för kit produktion utan avfall, en automatisk manipulator för exakta förflyttningar och ett optimerat maskincentrum för mjuk kontroll utan överraskningar.
mer information